• : 02325320429
Europa Nostra Özel Ödüllü 115 Yıllık Tarihi Konak - Edirne, Edirne
6,000,000 TL
Dilaverbey Mah Gazipaşa Cad. No:30 Kaleiçi 22020 LONDRAASFALTI / EDİRNE
İlan Kod
633
İlan Tarihi
29-01-2020
Oda Sayısı
10
Yatak Sayısı
25
Kat Sayısı
3
Binanın Yaşı
115
Açık Alan (m2)
475
Kapalı Alan (m2)
130
Zemin Etüdü
Var
Krediye Uygunluk
Evet
Yapının Durumu
İkinci El
Kimden
Sahibinden
Mihran Hanım Konağı
Mihran Hanım Konağı
Üyelik Tarihi : 27 Ocak 2020
Tel :

Gsm :
Güvenlik İpuçları

İlgilendiğiniz aracı veya emlak ilanını görmeden kapora olarak ödeme yapmayın, para göndermeyin.

Harita Konumu

İlan Açıklama

115 yıllık tarihi Mihran Hanım Konağı Özel Konaklama Tesisi yeni sahiplerini bekliyor. Aslına uygun şekilde restorasyon edilen konak, 2013 yılından bu yana özel konaklama tesisi olarak işletiliyor. Ayrıntılar için lütfen arayın. 

BİNA , BODRUM+ZEMİN+1.NORMAL KAT+CİHANNÜMAL(ÇATI) KATLI OLARAK İNŞA EDİLMİŞTİR. RESTORASYON , PROJESİNE GÖRE ; BODRUM KATTA, LOKANTA+KAHVALTI SALONU+TAŞLIK+ DEPO+MUTFAK+BAY BAYAN WC BÖLÜMLERİNDEN İBARET OLUP , 128 m2 BRÜT ALANDAN OLUŞMAKTA. ZEMİN KATTA , YÖNETİM ODASI+SOFA+GİRİŞ HOLÜ+3 ODA VE HER ODADA BANYO WC BÖLÜMLERİNDEN İBARET OLUP , 128 m2 BRÜT ALANDAN OLUŞMAKTA. 1.NORMAL KATTA , SOFA+4 ADET ODA VE HER ODADA BANYO WC+BALKON BÖLÜMLERİNDEN İBARET OLUP, 133 m2 BRÜT ALANDAN OLUŞMAKTA. CİHANNÜMA (ÇATI) KATI, 2 DEPO+2 ODA VE HER ODADA BANYO WC+2 BALKON BÖLÜMLERİNDEN İBARET OLUP , 85 m2 BRÜT ALANDAN OLUŞMAKTA. KONAK TOPLAM 474 m2 BRÜT ALANA SAHİP , AYRICA PARSELİN 70 m2 BAHÇE ALANI KAFETERYA OLARAK KULLANILMAKTADIRBİNANIN GİRİŞİ ZEMİN KATTAN , DOĞU YÖNDEN , GAZİ PAŞA CADDESİ ÜZERİNDENDİR. BİNA DIŞ CEPHESİ , AHŞAP-KARKAS OLUP , BODRUM KAT ÇAMUR HARÇLI TAŞ TEMELLER ÜZERİNE İNŞA EDİLMİŞTİR. DİĞER KATLARIN DUVARLARI AHŞAP DİKMELERE TAŞITILIP, ARA BOŞLUKLAR HIMIŞ DOLGU TEKNİĞİNDE KERPİÇ TUĞLA KULLANILARAK YAPILMIŞTIR. BİNANIN CEPHE ÖZELLİKLERİ , ÖN CEPHE HARİÇ DİĞER CEPHELERDE YALIN BİR ÜSLUP GÖRÜLMEKTEDİR. GİRİŞ NİŞİ İÇERİ ÇEKİLEREK ÜZERİNDE YER ALAN PENCERELERİ İLE HEM GİRİŞ KONTROL EDİLMEKTE , HEM DE DOĞAL AYDINLATMA VE HAVALANDIRMA SAĞLANMAKTADIR. GİRİŞİN İKİ YANINDA BASIK KEMERLİ ORTADA KİLİT TAŞI BULUNAN DEMİR PARMAKLIKLI İKİŞER BODRUM PENCERESİ BULUNMAKTADIR. GİRİŞ KATIN PENCERELERİNİN KISA KENARLARININ ALTI VE ÜSTÜ AHŞAP OYMALI ALINLIKLARLA SÜSLEMEDİR. BU CEPHEDE AHŞAP SÖVELİ DİKDÖRTGEN DÖRT PENCERE VE GİRİŞE BAKAN İKİ PENCERESİ BULUNMAKTADIR. NORMAL KATTA GİRİŞ ÜSTÜ AHŞAP KONSOLLARA OTURAN BALKON VARDIR. BALKONUN HER İKİ YANINDA FARKLI ÖLÇÜLERE SAHİP GİRİŞ KATINDAKİ SÜSLEME ÖZELLİKLERİNDE PENCERELER VE İKİ CUMBA YER ALMAKTADIR. ÇIKMALARIN ALTINDA TAŞIYICI ÖZELLİKLERİN YANI SIRA BEZEME ELEMANLARI OLARAK DÜZENLENMİŞ AHŞAP GÖĞÜSLEME KONAĞIN GÖRSEL ZENGİNLİĞİNİ ARTTIRMAKTADIR. YAPININ YAN CEPHESİNDE DİĞER CEPHELERLE AYNI ÖZELLİKLERDE DÖRDER ADETTEN SEKİZ ADET DİKDÖRTGEN PENCERE BULUNMAKTADIR. KONAĞIN TAVANLARI ; KAT DÖŞEMELERİNİN AHŞAP KONSTRÜKSİYON OLUP , TAVANLAR ÇITALI VE BEZEMELİ OLARAK DEKORE EDİLİP , GÖBEK ADI VERİLEN DEKORATİF TAVAN ELEMANLARIYLA SÜSLENMİŞTİR. HER BÖLÜMÜN TAVANI FARKLI OLARAK DÜZENLENMİŞTİR. ISLAK ZEMİNLER; YAPI İÇİNDE OLUŞTURULAN BANYO-WC , MUTFAK GİBİ BÖLÜMLERİN ÖZELLİKLERİ GÜNÜMÜZ KOŞULLARINDA FAYANS DÖŞEMELERLE , DUŞA KABİN , BANYO DOLABI , KLOZET GİBİ YAPI MALZEMELERİ İLE DEKORE EDİLMİŞTİR. BEZEMELER ; BAŞ ODA TAVANINDAKİ KALEM İŞİ EDİRNEKARİ ÖZELLİĞİNDE SÜSLEMELERLE BEZENMİŞTİR. DUVARLARDA DÖNEM GELENEĞİ OLARAK , FİLATOLU VE TABLO KARAKTERİNDE DUVAR SÜSLEMELERİ İLE BEZENMİŞTİR. YAPIDA BEŞİK ÇATI VE KIRMA ÇATI BİR ARADA KULLANILMIŞTIR. CİHANNÜMA (ÇATI) KATINDA ÜÇGEN ALINLIKLI BEŞİK ÇATI , CİHANNÜMA KATA GEÇİŞTE KIRMA ÇATI KULLANILMIŞTIR. YAPILAN ARAŞTIRMALARDA , KONAĞIN ÖZGÜN ŞEMASI VE ÖZGÜN CEPHE ELEMANLARI AYNEN KORUNMUŞTUR. KONAĞIN TÜM KATLARI , ONAYLI RESTORASYON-TADİLAT PROJESİ İLE UYUMLU OLARAK İNŞA EDİLMİŞTİR. 

   MİHRAN HANIM KONAĞI TARİHÇESİ  

     EDİRNE TARİHİNDE HARİK-İ KEBİR OLARAK BİLİNEN 1903 BÜYÜK EDİRNE YANGININDA KALEİÇİ SEMTİNİN BÜYÜK BİR BÖLÜMÜ YANARAK YOK OLMUŞTUR. DÖNEMİN BELEDİYE BAŞKANI DİLAVER BEY, BU MAHALLENİN YENİDEN İMARI İÇİN HAREKETE GEÇMİŞ VE IZGARA PLANLI BİR SİSTEMLE BU MAHALLEYİ YENİDEN YAPILANDIRMIŞTIR. TARİHİ KONAK İŞTE BU YENİ İNŞA DÖNEMİNDE (1905) , DÖNEMİN ÇOK KÜLTÜRLÜ OSMANLI MİMARİSİNİN SEÇKİN BİR ÖRNEĞİ OLARAK HAYATA GEÇİRİLMİŞTİR.

     ÜÇ KATLI , ÇİFT MERDİVENLİ , BAHÇELİ VE CİHANNÜMALI OLARAK EDİRNE SİVİL MİMARİSİNİN GÜZEL ÖRNEKLERİNDEN BİRİ OLARAK İNŞA EDİLEN BU KONAĞIN İLK SAHİBİ EDİRNE 'DE HEKİMLİK YAPMAKTA OLAN DOKTOR VASİL MAYISYAN 'DIR. DOKTOR MAYISYAN BU GÜZEL YAPIYI HEM KONUT , HEM DE MUAYENEHANE OLARAK KULLANMIŞTIR. BU NEDENLE YEREL KAYNAKLAR TARAFINDAN '' DOKTORUN EVİ '' OLARAK DA BİLİNMEKTEDİR. BİNANIN 1938 TARİHLİ İLK TAPU KAYDI İSE DOKTORUN EŞİ MİHRAN MAYRİK MAYISYAN 'A AİTTİR. MİHRAN HANIM UZUN YILLAR BU KONAKTA YAŞAMIŞ VE ÖLÜNCE 20.0CAK.1961 TARİHİNDE DE TEK VARİSİ OLAN KIZI VİRJİN (NERGİS) MAYISYAN 'A DEVROLMUŞTUR. NERGİS HANIM 'IN VEFATINDAN SONRA DA BU YAPI HAZİNEYE GEÇEREK UZUN YILLAR KONUT VE LOJMAN OLARAK KULLANILMIŞTIR. BU YILLARDA BU ÖZGÜN MİMARİ YAPI CİDDİ TAHRİBATA UĞRAMIŞ , İÇİ BÖLÜNEREK ÜÇ AYRI KONUT HALİNE GETİRİLMİŞTİR.

      1995 YILINDA EDİRNE 'YE YAPILAN DEFTERDARLIK BİNASININ ARAZİSİ KARŞILIĞINDA ŞABAN CEVAHİR 'E TAKAS OLARAK VERİLEN BU KONAK , 2004 YILINDA YIKILMAK ÜZEREYKEN ŞİMDİKİ SAHİBİ TARAFINDAN SATIN ALINARAK ASLINA UYGUN ŞEKİLDE RESTORE EDİLMİŞTİR. KONAK 6 YILLIK TİTİZ BİR RESTORASYON ÇALIŞMASI SONUCUNDA , GÜNÜMÜZ İHTİYAÇLARINA CEVAP VERECEK KONFORLA DONATILMIŞTIR. 26.NİSAN.2013 TARİHİNDE AÇILIŞINDAN BU YANA BUTİK OTEL OLARAK HİZMET VERMEKTEDİR.

   EUROPA NOSTRA ÖDÜLLÜ - UNESCO DÜNYA KÜLTÜR MİRASI LİSTESİNDE 

EUROPA NOSTRA (AVRUPA KÜLTÜREL MİRAS FEDERASYONU) AVRUPA ÇAPINDA 50 ÜLKEDEN 250 'NİN ÜZERİNDE​ SİVİL TOPLUM KURULUŞUNU BİRLEŞTİREN , ULUSLARARASI KÜLTÜREL MİRAS KORUMA ÖRGÜTLERİ FEDERASYONUDUR. EUROPA NOSTRA , 1963 YILINDA AVRUPA KOMİSYONUNCA KURULMUŞ , 1991 YILINDA AVRUPA ŞATOLAR BİRLİĞİ İLE BİRLEŞMİŞTİR. BU BİRLEŞMEYE RAĞMEN EUROPA NOSTRA ; 1998 YILINDA AVRUPA KOMİSYONU 'NCA KORUMA ALANINDA ŞEMSİYE KURULUŞ OLARAK KABUL EDİLMİŞTİR. MERKEZİ HOLLANDA 'NIN LAHEY KENTİNDE BULUNAN EUROPA NOSTRA , 1978 YILINDAN BERİ AVRUPA ÇAPINDA BİR ÖDÜLLENDİRME SİSTEMİ YÜRÜTMEKTE , AVRUPA BİRLİĞİ ADINA VERİLEN BU ÖDÜLLER AYNI ZAMANDA DÜNYANIN DA EN PRESTİJLİ KÜLTÜREL MİRAS KORUMA ÖDÜLLERİ ARASINDA GÖSTERİLMEKTEDİR. MİHRAN HANIM KONAĞI 2014 YILINDA BU ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLMÜŞ VE UNESCO DÜNYA KÜLTÜR MİRASI LİSTESİNE GİRMİŞTİR.

İlan Özellikleri

Mutfak Özellikleri
24 Saat Sıcak Su
Ocak
Buzdolabı
Fırın
Bulaşık Makinesi
Çay & Kahve Makinesi
Mutfak Gereçleri
Oda Tipleri
Standart
Apart
Engelli Odası
Sigara İçilmeyen Oda
Oda Özellikleri
WC
Duş
Televizyon
Uydu Yayını
Telefon
Mutfak Özellikleri
24 Saat Sıcak Su
Ocak
Buzdolabı
Fırın
Bulaşık Makinesi
Çay & Kahve Makinesi
Mutfak Gereçleri
Banyo Özellikleri
Küvet
Jakuzi
24 Saat Sıcak Su
Saç Kurutma Makinesi
Ortak Kullanım
Banyo
WC
Mutfak|-TV Odası
Tesis Özellikleri
Oda Servisi
Ek Yatak
Bebek Bakıcısı
Doktor
Çamaşır Yıkama Servisi
Araç Kiralama
Emanet Kasa
Kuru Temizleme
Otopark
Yangın Merdiveni
Tekerlekli Sandalye
Toplantı Odası
Uyandırma Servisi
Teras
Yeme & İçme
Açık Restoran
Kapalı Restoran
Kahvaltı Salonu
Lobby Bar
Snack Bar
Teras Bar
Havuz Bar
Kafeterya
Alkol İzni
Manzara
Dağ
Deniz
Doğa
Göl
Yayla
Şehir
altyapı
ADSL|-Wi-Fi
Fiber İnternet
Kablo TV
Uydu
Intercom|-Telefon Hattı
Çevre Aktiviteleri
Aerobik
Basketbol
Bilardo
Binicilik
Bisiklet
Deniz Bisikleti
Fitness Center
Futbol
Golf
Jet Ski
Jogging
Kano
Kayak Pisti
Mini Golf
Muz
Plaj Futbolu
Plaj Paraşütü
Plaj Voleybolu
Rüzgar Sörfü
Su Jimnastiği
Su Kayağı|- Sörf
Telesiyej
Tenis
Voleybol
Yelkenli
Tesis Aktiviteleri
Açık Havuz
Çocuk Havuzu
Animasyon
Canlı Müzik
Sauna
Masaj
Türk Hamamı
Deniz & Havuz Özellikleri
Kum Plaj
Şezlong
Minder
Şemsiye
Yakınlık
Şehir Merkezi
Havaalanı
Deniz
İskele
Plaj
Benzin
Ulaşım
Otobüs
Havaalanı
Deniz Yolu
Tren İstasyonu